2014 ICF Oceania Canoe Sprint Championship

Press Release – Canoe Racing NZ

29 January 2014

2014 ICF Oceania Canoe Sprint Championship
Penrith, Sydney, Australia: 28 February – 2 March 2014

The New Zealand junior squad commences racing today in Sydney at the ICF Oceania Canoe Sprint Champs to contest the U18 division, along with independent Tim Waller from Bay of Plenty and Open Para paddler Scott Martlew with Coach Leigh Barker. The junior team, coached by Liz Thompson, comprises eight young paddlers selected from seven clubs around New Zealand.

• Britney Ford, Poverty Bay
• Briar McLeely, North Shore
• Bronwyn Larsen, Waitara
• Elise Legarth, Hawkes Bay
• Kurtis Imrie, Mana
• Toby Brooke, Wanganui
• Taris Harker, Bay of Plenty
• Quaid Thompson, Poverty Bay

These athletes are hot off some strong results at the recent NZ Canoe Sprint Championships held in Rotorua and are well prepared for the Australian competition they will face.

Kurtis Imrie had an exceptional NZ champs winning titles in both the U18 MK1 1000m and 200m so he is one to look out for as is Briar McLeely who mirrored these results in the women’s events.

Young Quaid Thompson, like his father Olympian Alan Thompson, is showing strength in the team boats and we’re looking forward to seeing him in the K4 with a strong crew in team-mates Toby Brooke, Taris Harker and Kurtis Imrie.

Para paddler Scott Martlew who has his sights set on the Rio Paralympics, will also front up against the best the Aussies have to offer in the Open Mens para events. The last time he competed at this event he blitzed the field winning all of his events by a good margin so we’re hoping to see good things again.

Full regatta information: http://regattas.canoe.org.au/?regatta=1098

Link to live results: http://regattas.canoe.org.au/?live=1098

NZ Race Schedule
Friday 28 February 2014

Time Event H/S/F Competitors Lane Progression
8.14am
8.21am
8.21am
8.28am
U18 MK1 1000 H1
H2
H2
H3
Quaid Thompson
Kurtis Imrie
Toby Brooke
Tim Waller
2
9
3
9
1 to A, 2-7 to semi
Semis 10.06am & 10.13am
BF 12.10pm AF 12.17pm
9.03am Para K1 1000 F Scott Martlew 8 Final
9.31am
9.41am

U18 WK1 500 H1
H3

Briar McLeeley
Britney Ford

9
7

1 to A, 2-7 to semi
Semis 11.25 and 11.30am
BF 1.59pm, AF 2.06pm
1.30pm
1.37pm
U18 MK2 1000

H1
H2
Taris Harker & Kurtis Imrie
Quaid Thompson & Toby Brooke
3
3
1-3 to F, 4-7 +NBT to semi
Semi 3.31pm, Final 4.47pm

Saturday 1 March 2014

Time Event H/S/F Competitors Lane Progression/Result
8.19am

U18 MK1 500

H2

Tim Waller

1

1-3 to Final, 4-7 + NBT to semi
Semi 9.25am, Final 10.30am
8.54am Para MK1 500 F Scott Martlew 9 Final
11.25am
11.25am
11.30am
11.30am
U18 MK1 200

H2
H2
H3
H3
Taris Harker
Tim Waller
Quaid Thompson
Kurtis Imrie
2
9
2
8
1 to AF, 2-7 to semi
Semi 12.55 and 1.00pm
11.45am

U18 WK2 500

F

Britney Ford & Briar McLeeley
Bronwyn Larsen & Elise Legarth
1
9
Final

1.05pm
1.10pm

U18 WK1 200 H1
H2

Britney Ford
Bronwyn Larsen

3
9

1-AF, 2-7 to semi
Semi 2.37 and 2.42pm
BF 8.45am Sun, AF 8.50am Sun
3.30pm U18 WK4 500 F B Larsen/E Legarth/B Ford/B McLeeley 7 Final
3.35pm
3.40pm
U18 MK2 200

H1
H2
Taris Harker & Kurtis Imrie
Toby Brooke & Quaid Thompson
1
7
1-3 to Final, 4-7 + NBT to semi
Semi 9.10am Sun 1-3 to Final

Sunday 2 March 2014

Time Event H/S/F Competitors Lane Progression/Result
8.15am U18 MK4 1000 F Q Thompson/T Brooke/T Harker/K Imrie 7 Final
9.55am

U18 WK2 200

F

Bronwyn Larsen & Elsie Legarth
Britney Ford & Briar McLeeley
2
3
Final

10.05am Para MK1 200 F Scott Martlew 9 Final

ENDS

Content Sourced from scoop.co.nz
Original url