Quality All the Way

Press Release – NZ Show Jumping

Jake Lambert showed he’s going to be a force to be reckoned with after posting the only triple clear round in the seven year old championship at the Global Performance Horses NZ Young Horse Showjumping Championships in Taupo today (Sunday). Quality All the Way
Jake Lambert showed he’s going to be a force to be reckoned with after posting the only triple clear round in the seven year old championship at the Global Performance Horses NZ Young Horse Showjumping Championships in Taupo today (Sunday).

The youngster from Cambridge, in just his second season in horses, was a clear winner aboard Quality NZPH in the class at the three day show.

Molly Bennett (Wairoa) and Ngahiwi Cupid paid the price for a rail, collecting four faults. They did however, secure the seven year old style prize.
Lambert, who was a successful pony rider, also took out the junior rider class aboard O So Happy.

Competitors jump a round a day in their respective classes, with faults accumulating throughout.

Kim Best (Otane) and Mr Wiggle took both the four year old championship and style price.

Auckland based Canadian Kyle Timm had another good young horse champs winning the five year old aboard Schweppes LC, the five year old style prize with LC Riviere Rouge and the six year old style prize with LC Telepathy.
New Zealand won the trans Tasman young rider challenge against Queensland, who had to settle for third behind the second-placed composite team.

The young horse show, which attracted more than 260 combinations, is a celebration of New Zealand’s up and coming young horses.

Results -

Burnett-Grant Ventures young rider trans Tasman challenge: NZ – Rachael Bentall (Hastings), Stephanie Anderson (Whitianga), Chloe Akers (Palmerston North), Mathew Dickey (Taranaki) 12 points 1, composite – Hannah Burnett-Grant (Taupo), Jake Lambert (Cambridge), Devon van Til (Rangiora), Katie Meredith (Kaiapoi) 11 points 2, Queensland – Lincoln Glasby, Kristy Smyth, Kirstie Ansell, Gemma Creighton 3 points 3.

Iverquantel amateur rider: Tim Finch (Dannevirke) Mr Munga 3 1, Carissa McCall (Auckland) Wardance II 2, Cheryl Wilson Icebreaker II 3, Jeanette Williams (Pahiatua) Telegrace 4, Jaime Campbell (Auckland) Libertina 5, Merran Hain (Gisborne) Untouchable 6.

STH Hay Supplies pro amateur: Tasha Brown (Tauranga) Maserati 1, Caroline Tatere (Dannevirke) Grader 2, Laine Cameron (Stratford) Meersbrook Je Suis 3, Sarah Beal (Auckland) Y Not 4, Sharleen Workman (Te Horo) Kiwi Vibe 5, Olivia Gibson (Papakura) Quickstar 6.

KiwiSpan junior rider: Jake Lambert (Cambridge) O So Happy 1, Candice Fox (Auckland) Larkham 2, Lisa Hogg (Whakatane) Brooke BHS 3, Candice Fox (Auckland) Bush Magic 4, Claudia Porter (Hastings) Joia Hara 5, Paris Cooper (Auckland) Touch of Mischief 6.

Everton Lodge four year old championship: Kim Best (Otane) Mr Wiggle 1, Catherine Cameron (Cambridge) Lucca 2, Oliver Edgecombe (Waipukurau) Double J Patience 3, Katie McVean (Mystery Creek) Dunstan Volare II 4, Vicki Berger (Northland) Ngahiwi Vintage 5, Karen Riddle (Cambridge) Loretta WS 6.

Astek five year old championship: Kyle Timm (Auckland) Schweppes LC 1, Claire Wilson (Waipukurau) Cortaflex Finnetto 2, Caroline Parkes (Gisborne) Classic Arrow 3, Lisa Coupe (Kumeu) Bates Lavello 4, Natasha Brooks (Cambridge) Kapattack 5, Lucy Olphert (Tauranga) Madagascar 6.

Mitavite six year old championship: Phillip Steiner (Tauranga) Annandale Branson MVNZ 1, Melanie Purcell (Whakatane) Kiwi Iron Mark, Catherine Cameron (Cambridge) Lights Out, Kyle Timm (Auckland) LC R Mister Berg, Oliver Edgecombe (Waipukurau) Cortaflex Burttorio, Katie McVean (Mystery Creek) Dunstan Delilah, Karen Riddle (Cambridge) Littoria LS, Kyle Timm (Auckland) LC Telepathy, Nigel Horton (Palmerston North) Oscar Wilde =2.

Cushionride seven year old championship: Jake Lambert (Cambridge) Quality NZPH 1, Molly Bennett (Wairoa) Ngahiwi Cupid 2, Vicki Wilson (Northland) Showtym Viking, Philip Cross (Auckland) Nirvana =3, Philip Steiner (Tauranga) Waitangi Triple X 5.

Four year old style prize: Kim Best (Otane) Mr Wiggle. Five year old style prize: Kyle Timm (Auckland) LC Riviere Rouge. Six year old style prize: Kyle Timm (Auckland) LC Telepathy.

Seven year old style prize: Molly Bennett (Wairoa) Ngahiwi Cupid.
ends

Content Sourced from scoop.co.nz
Original url

 

No comments yet.

Write a comment: